Österrike ska lämna tillbaka stulna Klimt-tavlor

Uppdaterad
Publicerad

En domstol har beslutat att Österrike ska lämna tillbaka fem tavlor av Gustav Klimt till en 90-årig kvinna i Kalifornien.

Kvinnas familj hävdar att tavlorna stals av nazister och domstolen stöder nu indirekt den uppfattningen, enligt den brittiska tidningen The Guardian.

Domen är i sig inte bindande, men kvinnans familj och den Österrikiska staten har tidigare kommit överens om att följa domslutet.

Kvinnans advokat sade efter domen att den ”mött alla deras hopp och förväntningar”. Målningarna beräknas ha ett sammanlagt värde av 84 miljoner pund, motsvarande en dryg miljard svenska kronor.

Bland tavlorna fanns ett porträtt av Adele Bloch-Bauer, en nära släkting till nu 90-åriga Maria Altmann.

Anders Blåder

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.