Person med lockigt hår klädd i mörk kavaj i en inomhusmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Sofija Gubajdulina när hon tog emot Polarpriset 2002. Foto: Anders Wiklund/TT

Polarprisvinnande tonsättare död

Uppdaterad
Publicerad

Den ryska tonsättaren och Polarpristagaren Sofija Gubajdulina är död, uppger Berlinfilharmonikerna på Instagram. Hon beskrivs som en av de viktigaste ryska tonsättarna efter Sjostakovitj.

Sofija Gubajdulina föddes 1931 i Tatarstan i dåvarande Sovjetunionen och studerade så småningom komposition vid musikkonservatoriet i Moskva. Men hennes musik, som har både religiösa och litterära teman, ansågs "oansvarig" under Sovjettiden.

– Den förtvivlan man känner då för inget gott med sig. Det kändes som att man inte fick hålla på med det väsentligaste, och fullborda sin gärning. Men detta att många människor nu kommer till mig och lyssnar säger mig att mitt livsval ändå var det rätta, sade hon i samband med att hon fick Polarpriset 2002.

Bland sina tillskyndare hade hon just Sjostakovitj som uppmuntrade henne att fortsätta så som hon hade börjat, och i slutet av 1980-talet blev hon ett internationellt namn. Sedan dess har världens stora konserthus beställt och framfört hennes musik.

1992 bosatte hon sig tyska Hamburg.

Sofija Gubajdulina blev 93 år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.