Sedan i juni i år har hundra av Apotekets butiker samt dess nätbutik sålt sexleksaker, framtagna i samarbete med RFSU. Under de åtta första veckorna sålde Apoteket cirka 1 000 sexleksaker per vecka.
– De sista veckorna har det tagit fart. Vi ser också på nätet att sidan med sexleksaker är vår fjärde mest besökta, inklusive startsidan, säger Eva Fernvall, Apotekets varumärkesdirektör, till TT.
Det flesta leksaker har dock sålts över disk. Ungefär tre fjärdedelar av försäljningen har skett i någon av de hundra butiker som tagit in sexleksaker i sortimentet.
Apoteket har än så länge bara sexleksaker för kvinnor. Enligt Eva Fernvall beror det på att RFSU ännu inte hittat produkter för män som uppfyller kvalitetskraven. Två män reagerade på bristen på sexleksaker för män och anmälde Apoteket till jämställdhetsombudsmannen (Jämo). Jämo kom dock fram till att Apoteket inte gjort sig skyldig till könsdiskriminering.
Populära produkter
Under veckorna 25-32 såldes cirka 1.000 produkter per vecka över hela landet – sammanlagt 8.000 produkter, enligt den första sammanställningen. Enligt Apoteket är det för tidigt att redovisa regionala försäljnings-siffror. Tre fjärdedelar av försäljningen skedde över disk i butik, en fjärdedel över nätet.
Populäraste produkten var vibratorringen, följt av de betydligt dyrare klitorisvibratorerna och massagestavarna.
Källa: Apoteket (TT)