I Sverige finns ca 550 myndigheter om man räknar alla myndigheter under regeringen eller riksdagen som styrs av en instruktion eller av en särskild lag.
Det går också att räkna alla domstolar tillsammans, som en enda myndighet, och de regionala polismyndigheterna tillsammans och så vidare. Då blir antalet myndigheter färre. Enligt statskontoret 234.
När Allians för Sverige bildades vid Högforsmötet i augusti 2004 tillsattes ett flertal grupper för att, som det står i det gemensamma dokumentet för alliansen, ”kartlägga och belysa socialdemokraternas unika maktposition i det svenska samhället”.
En av grupperna fick i uppgift att granska utnämningspolitiken. ”Utnämningsmakten ska granskas särskilt. Ett program för hur en ny regering ska utforma sin utnämningspolitik arbetas fram.”
Den gruppen består av Stefan Attefall från Kristdemokraterna (ordförande), Gunnar Axén från Moderaterna, Tobias Krantz från Folkpartiet och Annika Qarlsson från Centerpartiet.
Gruppen föreslår delvis att:
• det inför rekryteringen av en ny generaldirektör eller motsvarande upprättas en kravprofil.
• alla lediga tjänster till ledande befattningar inom staten ska utannonseras.
• relevanta intressenter ska inbjudas att nominera personer till lediga befattningar.
• en bruttolista över sökanden upprättas i enlighet med kravprofilen och den fastlagda chefspolicyn.
• ansvarigt departement tar fram en kortlista på tre till sex personer som genomgår intervjuer och erforderliga tester.
• ansvarigt statsråd meddelar vilken kandidat statsrådet ämnar föreslå regeringen att utnämna till den utannonserade tjänsten.
• berörda fackutskott i riksdagen erbjuds möjlighet att ställa frågor till den person som statsrådet ämnar föreslå regeringen att utnämna.
• regeringen utnämner den person den finner bäst lämpad för tjänsten.
• hela rekryteringsprocessen dokumenteras utförligt för att möjliggöra för riksdagen att granska den i efterhand.
• inkomna ansökningshandlingar, testresultat och liknande beläggs med sekretess med hänsyn till den personliga integriteten och enskilds ekonomiska förhållande.
Men för att den nya regeringen ska kunna genomföra sina önskningar så krävs det en rivstart. Redan i höst ska en handfull nya generaldirektörer utses.