Ökad digitalisering, teknisk mognad hos befolkningen och rekordlåg ränta är några av faktorerna bakom den starka tillväxten för e-handeln, enligt den senaste E-barometern.
Barnprylar ökar mest
Under andra kvartalet så ökade försäljningen av varor via internet med 21 procent jämfört med motsvarande period i fjol. Det kan jämföras med den totala ökningen för detaljhandeln på drygt fyra procent. Allra mest ökade e-handeln med barnartiklar och leksaker (49 procent), livsmedel (43 procent) och byggvaror (41 procent). Nästan tre av fyra tillfrågade konsumenter e-handlade under perioden och av dessa använde 20 procent sin mobiltelefon vid köpet.
Inhemsk handel ökar
Statistiken visar även att hela intäktsökningen jämfört med fjolåret har gått till inhemska e-handelsaktörer. E-handeln från utländska aktörer var i princip oförändrad under kvartalet. Det lär till stor del bero på att kronan är relativt svag, vilket gör köp på utländska sajter dyrare.
Statliga Postnord, som tillsammans med branschorganisationen Svensk Distanshandel och analysföretaget HUI Research tar fram E-barometern, räknar med kraftiga tillväxttal för e-handeln i många år framöver.
Tillväxten 2007-2014
E-handelns försäljningstillväxt under de senaste åren:
2014 – 16 procent
2013 – 17 procent
2012 – 14 procent
2011 – 11 procent
2010 – 13 procent
2009 – 8 procent
2008 – 17 procent
2007 – 24 procent
Källa: E-barometern
Tas fram en gång i kvartalet
E-barometern är en kvartalsvis undersökning som bygger på intervjuer med både företag och konsumenter.
Den senaste rapporten bygger på intervjuer med 487 detaljhandelsföretag och två konsumentundersökningar med drygt 1.100 respektive 3.000 respondenter.
E-handel definieras i undersökningen som försäljning av varor via internet till konsument. Försäljning av tjänster som resor, hotellnätter och konsertbiljetter ingår inte. Även e-handel mellan företag och mellan privatpersoner är borträknad.
Källa: E-barometern