Lars-Göran Svensson och Karin Mattisson. Foto: svt

Läs chatten om reportaget Konstbluffen

Uppdaterad
Publicerad
Uppdrag granskning ·

Chatten är nu stängd men det går fortfarande att läsa den. Det är reportrarna Karin Mattisson och Lars-Göran Svensson som chattar reportaget Konstbluffen om förfalskningar av konstnären Bengt Lindströms tavlor.

UG – Moderator: Hej och välkomna till Uppdrag gransknings chatt. Nu är Lars-Göran och Karin på plats och beredda på att svara på era frågor.

Dixie: Jag köpte för drygt ett år sedan en litografi av Bengt Lindström via ett auktionsverk där jag bor. I programmet visas oljemålningar, jag undrar om det även finns förfalskade litografierna.

UG – Konstbluffen

UG – Lars-Göran: Det finns förfalskade litografier också. Men jag vet inte så mycket om omfattningen. 

Pierre: Bra reportage! Frågade ni hans fru om hon kände till Alaska-Håkan?? Och, vad har hon sagt om sonens ”bedrägeri”?

UG – Karin: Ja hon kände till honom och träffade honom, hon känner till en hel del av de falska tavlorna som han sålt eftersom hon också fått granska en del. Tack

fajlen: jag gratulerar till alla dina fina priser. såg programmet och tycker det är ett riktigt bra avslöjande. :D

UG – Karin: Tackar tackar

Janne: Varför valde ni just Linström ? Hela konstbranchen är ju infekterad Mycket bra reporage 

UG – Lars-Göran: Det här första progarmmet handlade om Lindström eftersom han är Sveriges mest förfalskade konstnär. Men titta nästa vecka också....

linalu: Hej. Intressant reportage! Tror ni att det är Alexandre som själv målat dem?

UG – Lars-Göran: Bra fråga. Vet inte

Bernth: Såg ditt program och tycker du gjort ett jättebra jobb. Mycket bra och intressant. Nu till min fråga. Har polisen gjort en husrannsakan i containern i skogen? Har Alaska Håkan blivit av med alla förfalskningar eller låter svenska rättsväsendet förfalskaren sälja falska tavlor vidare???? Mvh Bernth

UG – Karin: Det var en husrannsakan runt 2008, och det var då dom också hittade den falska Picasson han fick behålla, och som nu är spåld. Han fick ju tillbaka en del i och med rättegången och de försöker han sälja igen – till oss

Vanja Eriksson,Luleå: Hej ! Jag och min man har 4 st tavlor av Bengt Åberg ! Nu undrar jag om Åberg också är utsatt för förfalskningar..?! Tacksam för svar, hälsningar Vanja Eriksson

UG – Lars-Göran: Åberg har också blivit förfalskad men inte alls i den omfattningen som Bengt. 

Mie: Hej! Intressant program! Och otroligt roligt att se huset i Savigny. Lekte där som barn. Huset ägdes då av en släkting till mig. 

UG – Karin: Oj, ja ett maffigt hus!

Peter: Superbra program, fortsätt så. Ska kolla nästa vecka också. 

UG – Karin: Det rekommenderar jag! Tack

Gabriel Assyrsson: Bra granskning, väldigt intressant att titta på trots man inte är särskilt intresserad av konst! Bra jobbat... nä nu måste jag göra mina läxor.

UG – Karin: Go for the homework!

Ugglan: Vem eller vilka har målat förfalskningarna? Namnen!

UG – Lars-Göran: Vi vet inte. Vi har lagt mycket tid på att försöka reda ut det. Och vi har inte gett upp. Det finns spår som är intressanta.

Tommy: Bem målade tavlorna?

UG – Karin: Ja det är en fråga vi undersökt i månader, och det finns en del uppgifter men inga klara bevis i det fallet. Och det är ju inte förbjudet att måla, men att signera och sälja är ett brott, bedrägeri.

UG – Karin: Ja det är en fråga vi undersökt i månader, och det finns en del uppgifter men inga klara bevis i det fallet. Och det är ju inte förbjudet att måla, men att signera och sälja är ett brott, bedrägeri.

Sara: Hej! Bra program idag. Jag undrar om någon fått tillbaka några pengar för de falska tavlor de köpt? Samt om ni vet vad förfalskaren gjort med alla pengarna (såg inte hela programmet så om jag missat något behöver ni inte svara).

UG – Karin: Alaska-Håkan fick betala skadestånd efter en dom men vad han gjort för pengarna kan jag inte redogöra för.

Mirre: Hej jag undrar om man gjort en polisanmälan just för att Alaska Håkan tagit fram en pistol i hopp om att han kanske skulle kunna sälja den också!!

UG – Lars-Göran: Vi har inte anmält.  Kan inget om ämnet och jag kunde inte avgöra vad det var för typ av pistol

axek: tack för fantastiskt reportage – nog underlättas hanteringarna genom en usel svensk lagstiftning – Alaska gubben fick ju trots väldiga bedrägerier bara en tids samhällstjänst och tavlorna tillbaka, så svenska staten är medskyldig till denna enorma skandal. Jämför med fransk lagstiftning i samma ärende.

UG – Karin: Ja där ser man betydligt allvarligare på falsk konst. Se nästa vecka, då handlar det lite om det.

Pierre: Har aldrig Bengt känt till (medans han levde) att Alaska-Håkan förfalskade hans verk? 

UG – Lars-Göran: Tror jag inte. Men han var ju misstänksam mot honom. Han kanske misstänkte något

ulla: vi köpte en stor Lindström i Sundsvall 1975 Den heter hundarn och solgudenJag har kvitto från konsthandeln.hur kan jag kontrollera äktheten och få intyg på den.1975 gjordes väl inga förfalskningar.TACKSAM FÖR SVAR

UG – Karin: Skicka till en början en bild till comité Bengt Lindström och se om de kan hjälpa dig.

Vanja Eriksson,Luleå: Vart ska vi vända oss för att få veta om tavlorna av Åberg är äkta ?

UG – Lars-Göran: Kontakta Bengt Åberg själv. Han bor utanför Sundsvall

Anders: Varför raderar man inte signaturen på tavlorna om man lämnar tillbaka dem? Experterna säger ju att de är falska.

UG – Karin: Om det beslutas om ett förverkande av en tavla tar man bort signatur, stämplar falsk eller bränner upp den. Men i det här fallet ansåg rätten att Alaska-Håkan kunde bevisa att han var vän med konstnären och det var inte ställt utom all rimlig tvivel att någon var äkta så... då fick han tilbaka en del av dem

Annica: Hej! Jätteintressant program! Blev ni rädda för att han skulle använda pistolen han hade i bagaget?

UG – Karin: Haha. Nä, det tror jag ingen av oss hade en känsla av just då.

Anders: Hur många i Sverige är godkända att äktintyga Bengts tavlor? Någon i Stockholm?

UG – Lars-Göran: Det finns åtminstone en ledamot av kommiten i Stockholm Kontakta dom via deras hemsida

ulla: var hittar jag comite Bengt Lindström

UG – Lars-Göran: Dom har en hemsida

Maria: Hej! Tack för ett väldigt intressant program! Ni berättade att Bengt hade två barn. Pratade ni med det andra barnet i samband med granskningen?

UG – Karin: Vid flera tillfällen. Hon var inte intresserad av att prata om falsk konst.

Picasso: Märkligt uttalande av Alexanders fru – tyckte intygen var en bagatell. Bengt är nog inte glad däruppe :-) Verkar skumt, eller hur?

UG – Karin: Ja, och lite sorgligt tycker jag.

Peter: Har nästa veckans program redan spelats in?

UG – Lars-Göran: Det är nästan klart...

Patrik: Hej! På nyheterna hörde jag att man uppmanar folk att skicka in foton på sina Lindström tavlor. Vet ni var man gör detta? 

UG – Karin: Det är barnens ombud i arvstvisten, Curt Aspelin, som har gått ut med det efter att vi visat honom bedrägerierna. Jag vet inte hur de ska gå vidare med den uppgiften att Alexandre skulle betala tillbaka.

Maggan: Vi har en Lindströmtavla köpt av en privatperson i Stockholm , vi misstänker tavlan från. Alaska Håkan. Vad ska vi göra? Vill veta om den är äkta

UG – Lars-Göran: Ni kan kontakta Kommite Bengt Lindström, dom har en hemsida. Men maila gärna oss också och berätta om tavlan

lars-goran.svensson@svt.se

Max: Vilka karaktärer! Alaska-Håkan, den berusade sonen och hans fru... Bättre än Jönssonligan!

UG – Karin: Ja, karaktärer är rätta ordet tycker jag.

Anita Andersson: Hej , just tittat på programmet, jag har en Bengt Lindström litografi sing. numrerad 63/180. köpt på smögen år 2000/ tror ni den är äkta??/ hälsar Anita

UG – Karin: Kontakta Comité Bengt Lindström, de har en hemsida och har nog fullt upp just nu..

Malin: Vem har gjort de stora skulpturerna i trädgården vid sonens hus?

UG – Karin: Det har sonen Alexandre gjort, som är konstnär.

Hackefors: Har verkligen alla köpt konst från samma barack/trailer? och ingen anar ngt?

UG – Lars-Göran: Dom flesta har nog inte köpt från hans barack utan Alaska-Håkan har åkt runt med tavlor i bilen

Peter: Hur visste ni att Alexander var på övervåningen när hans fru sa nej?

UG – Karin: Vi såg att de var hemma, och sen förstod jag också på hushållerskan att de var på övervåningen.

Bisse: Märkligt att bara lovord kommer med här! Jag ifrågasatte varför Uppdrag granskning ägnar sig åt lurade personer som har råd med dyr konst (äkta eller oäkta). Vi vanliga har inte råd att bli lurade på detta sätt. Jag tycker fortfarande att Uppdrag granskning ska ägna sig åt att ifrågasätta stat, landsting, kommuner och privata företag som lurar den ”lilla” människan! 

UG – Karin: Vi kommer att fortsätta granska kommuner och landsting, det kan jag försäkra dig.

Peter: Reportrarna som låtsades vilja köpa tavlor av Håkan, är det personer som jobbar som reportrar eller ?

UG – Lars-Göran: Det vara jag och min kollega Rune. Vi jobbar båda på Uppdrag Granskning

Alfred Day: Hej! När jag såg på programmet så fick det mig att tänka; ingen kan få nog av pengar, så jag tror att alexander jobbat tillsammans med alaska håkan för att få dessa tavlor sålda. alltså att de var partners och att alexander fick en del av pengarna när alaska håkan sålde dem, och att alexander själv målat tavlorna... vad tror ni? Mvh / alfred 

UG – Lars-Göran: Intressant teori. Vet inte om den är sann. 

Knut: Imponerande snabbt kunde experterna konstatera att förfalskningarna verkligen var förfalskningar. Det hade varit intressant om ni också att förevisat en äkta Lindström samtidigt med de förfalskade för att se om de lika snabbt kunde konstatera den var äkta.

UG – Karin: Vi blandade äkta och falska, men det var inga problem för dem att skilja de äkta tavlor från de falska.

Gaisi : Är Alexsnder en erkänd konstnär?

UG – Lars-Göran: Han har haft utställningar i Sverige. Men jag kan inte se att de varit nån större framgång. Det finns ibland verk till salu på nätauktioner av honom och hans fru som också är konstnär. Men priserna är inte så höga. 

Maria: Varför kallas han för Alaska-Håkan? Det är ju helt absurd. 

UG – Lars-Göran: Han har under många år arrangerat jakt- och fiskeresor till Alaska

Tor Prestmo: Takk Sveriges Radio for et utmerket program. Har sett på, nær sagt på alle deres granskninger på SVT. Jeg har et ønske om at UG gode/kritiske journalister kan avholde arbeidstreningskurs for NRK‘s journalister i temaet kritisk journalistikk. Heldigvis har jeg muligheten til å se på SVT Uppdrag granskning. Takk for deres gode program som bidrar til at ikke alle kritiske/nyskjerrige nordmenn synker hen i oljeboblen. Med gode hilsener fra en stor fan i Norge. Driver litt med kunst selv og har vokst opp i ”kunstnermiljø” der det kan stilles spørsmål om ” 1.Hvem velger ut kunsten 2.hvem kjenner hvem innen miljøet 3. Journalistens plass eller kunstkritikerens plass. Er kunstmiljøet smittet av korrumperende virus? Kanskje får man aldri svar, men fra mitt ståsted er det flere involverte når korrupsjon og bedrageri kan foregå i et så stort omfang.

UG – Karin: Tack, vi återkommer nästa vecka där det borde intressera en del av NRK.s tittare i än högre grad.

Erik: Finns det någon polis utredning angående Alexander? Bedrägeri? 

UG – Lars-Göran: Nej, inte vad jag vet. Ännu. 

christoffer: Varför ska det gå till såhär jag blir så less 

UG – Karin: Ja sorgligt eller hur.

Inger: Talade ni med BLs dotter och i så fall vad säger hon?

UG – Lars-Göran: Vi har pratat med henne. Hon har dock inte varit så intresserad av att samarbeta. 

UG – Lars-Göran: Vi har pratat med henne. Hon har dock inte varit så intresserad av att samarbeta. 

Picasso: Man måste säga att ni på UG har ett omväxlande arbete – sällan en tråkig dag på jobbet – vilka figurer!!!

UG – Karin: Ja det kan man lugnt påstå!

Inger: Träffade ni sonen?

UG – Karin: Nej, vi har bara pratat på telefon några gånger

Inger: Träffade ni sonen?

UG – Karin: Nej, vi har bara pratat på telefon några gånger

granskning@stv.se: Je n'ai pas encore vu le film',mais j'ai lu les commentaires sur les faux. je suis admiratif de la démarche que vous avez entreprise! Je fais parti du comité Lindstrom a Paris et j'ai été tres touché par la grace et le professionnaliste de Karin Matti Anderson,et de Lars-Goran Stevensson qui a mon avis a les yeux de Bentg Lindstrom. Avec toute ma consideration. Robert Prist

UG – Karin: Merci. Eller är det fel svar på det här inlägget? ;)

johan hermelin: Det framgick inte vad som hände med alla Alaska-Håkans tavlor, har inte polisen tagit dom? Det framgick inte heller om hur många av dom lurade konstköparna som polisanmält Alaska-Håkan. En speciell hälsning till Lars-Göran.

UG – Lars-Göran: Tack Johan. Få har polisanmält honom. Dom vi pratat med vill inte. Det finns en stor ”skämsfaktor” över att ha köpt falsk konst. Man tycks hellre förlora pengarna än ge offentliget åt vad som hänt

Fundersam: Spännande program att se med 4a Lindström tavlor på väggen men med brev, signerade exemplar med hälsningar och det faktum att han vara nära vän med en släkting till mig så borde man inte vara så nervös. Blir till att kontakta comite Lindström ändå för efter vad man kunde se av introt till nästa veckas program så verkar ju inte vanliga konsthandlare gå att lita på. Synd att man inte fick reda på den riktiga orsaken till att sonen skrev de intygen, det påverkar ju helt klart värdet på hans arv

UG – Karin: Ja den enda förklaringen vi får är att han inte var nykter och att han ville vara snäll mot en person som kallade sig vän till Bengt Lindström

M: Fick ni inga kommentarer från franska konsthandlare om sonens falska intyg?

UG – Karin: Vi fick en del kommentarer om att man i Frankrike inte skulle låta sonen skriva intyg på Bengt Lindströms konst.

SNFD: Vad är det för organisation bakom Alaska-Håkan? Av programmet att döma är det ju uppenbart att pengarna för förfalskningarna hamna hos någon annan än hos Alaska-Håkan?

UG – Lars-Göran: är inte säker på det. Vi har inte hittat några tecken på någon annan person i kretsen runt Håkan. 

Anders: Har någon anmält Alexandre för bedrägeri? Riktigt illa att skriva de där intygen! 

UG – Lars-Göran: Inte vad vi vet. 

Lars-Göran: För ca 35 år sedan gick det en TV-serie med namnet ”Rikets affärer” (liknande UG). I ett av dessa program tog man upp den så kallade ”torgkonsten” där det även där förekom förfalskade konsverk med intyg. Konstigt att en sådan verksamhet får fortgå utan någon större påföljd. När journalisterna för 35 år sedan fick tag i den tidens ”Alaska-Håkan” och ställde frågan: ”Är detta verkligen äkta konst? Svarade han: ”Konst och konst? Konsten är att sälja skiten.” Det är en olaglig affärsverksamhet som borde granskas mycket hårdare än vad som görs nu. Många människor blir ordentligt lurade på sina pengar.

UG – Karin: Ja det är bedrägerier som ibland liknas vid sedelpressar, det finns stora pengar att göra, men däremot inte så stora resurser för att utreda brotten.

christoffer: Varför sa hans fru att han var full när han skrev intyget. Det är så fel av frun att säga att det inte är fel 

UG – Karin: Ja det kan jag hålla med om..

Peter: Väljer Karin själv vilka frågor hon ska besvara i chatten.

UG – Moderator: Hej Peter, jag som moderator portionerar ut frågorna till reportrarna. Ibland till en av dem ibland till båda. Sedan svarar Karin och Lars-Göran efter eget huvud. Tack för att du deltar!

profetgöran: DAGS FÖR LITE SJÄLVRANNASAKAN NÄR NÅGOT LÅTER FÖR BRA FÖR ATT VARA SANT SKA MAN DRA ÖRONA ÅT SIG GIRIGHET KALLAS DET TYCKER INTE ETT DUGG SYND OM DESSA PERSONER LIKA BARN LEKA BÄST

UG – Karin: Det är nog en hel del som inte tycker synd om folk som luras n'r de handlar med konst, och jag tycker inte att någon av de drabbade som var med i reportaget var ett dugg självömkande!

pelle: rekommenderar romanen ”Primavera” av Sven Delblanc...

UG – Karin: ok, då får det bli den som kvällslektyr..

Picasso: Pelle – Vad handlar romanen om?

buttan: har inte madame Lindström i Sundsvall fått några frågor om sonens falska äkthetsintyg (eller kommer mer om detta nästa vecka? Den store konstnären Bengt är ju helt skändad av sin egen son. 

UG – Karin: Jo, klart hon tycker att det här är en tragedi på flera sätt

osten: Bengt Lindström måste vända sig i sin grav! Bra reportage!

UG – Lars-Göran: Sannolikt – och tack. 

gunilla: Skulle vara intressant att veta hur många arbetsdagar ni tillsammans har lagt ner på detta program. Framstod som mycket genomarbetat och mycket professionellt. Ni är beundransvärda! 

UG – Karin: Oj, det var en svår fråga. Vi har ägnat mycket tid – flera månader förstås – åt research och inspelningar, det är ju två timmar så missa inte nästa vecka!

T-G: Hur kunde man nästan helt undvika att kommentera det faktum att någon/några någonstans någongång faktiskt målat de uppvisade förfalskningarna?

UG – Lars-Göran: Den frågan var faktiskt uppe i reportaget. Men det är svårt. Att måla en kopia är inte olagligt. det är först när man signerar och försöker sälja som det är ett brott. Det är ytterligt sällan som polisen lyckas få tag i den som höll i penseln

Charlie: Hur gör vi som ärvt tavlor och även köpt? Vill komma i kontakt med uppdrag granskning!

UG – Lars-Göran: kontakta gärna oss. Min mail är lars-goran.svensson@svt.se

Picasso: Vilket är det mest intressanta UG-uppdrag ni gjort. Ni får inte svara ”alla uppdrag” ?

UG – Karin: Det här reportaget ligger ganska bra till, har varit total-fascinerad hela vägen..men det finns andra som fått en att tappa andan på andra sätt. Och som mänskligt sett varit oerhört mycket svårare.

buttan: vad har upprört er mest under arbetet med programmet? 

UG – Lars-Göran: kanske hur några av de inblandade på ett utstuderat sätt – grovt svikit människor som stått dom nära. 

FredAsp: Som Alfred nämnde tidigare ligger det ju nära till hansds att tro att sonen Alexandre är inblandad i detta. Hur får jag tag i Alaska-Håkan? Vi har lite att prata om han och jag 

UG – Lars-Göran: Kan jag tyvärr inte tala om. Men berätta gärna vad du vill honom...

min mail: lars-goran.svensson@svt.se

Förtydligande: Madame Lindström i Sundsvall/Frankrike är inte mamma till Bengt Lindströms barn. 

UG – Karin: Nej, som vi också sa, hon är änka och levde med Bengt Lindström i nästan 20 år. Striden om arvet handlar om rätten till konst efter barnens mamma.

Peter: Brukar ni kolla på era egna reportage när dem sänds?

UG – Karin: Javisst, vi teamet tittar oftast tillsammans, och sen chattar vi. Som ikväll

Fredrik: Men vem köper konst av den mannen oavsett i husvagn eller bil ?

UG – Karin: Många, uppenbarligen! Det finns många målsägare i de rättsfall som varit uppe och de vi har träffat har köpt tavlor under de senaste 10-15 åren av honom.

Peter: Brukar ni kolla på era egna reportage när dem sänds?

UG – Lars-Göran: Absolut. Alla inblandade i ett reportage brukar träffas och titta. Några chattar, andra bara tjatar.  Så även ikväll. 

Dante: Skulle ni vilja köpa en förfalskad Picasso för 2000kr? 

UG – Lars-Göran: Haha. Tror jag avstår....

Peter: Skulle vara intressant att höra vad Karin har för fritidsintressen och om du brukar kolla på dina egna reportage när dem sänds.

UG – Karin: Jag har just glömt vad jag har för fritidsintressen faktiskt, har jobbat lite för mycket... och ja jag kollar alltid när det sänds.

Dante: Får ni in många frågor?

UG – Moderator: Hej Dante! Hittills har det kommit in 143 frågor. Tack för att du deltar.

Picasso: Vilket är det mest intressanta UG-uppdrag ni gjort. Ni får inte svara ”alla uppdrag” ?

UG – Lars-Göran: Det känns alltid som det är det är det senaste reportaget som är det mest spännade och roligaste. Så även ikväll.

Men nästa vecka blir ännu bättre Missa inte det!!

FredAsp: Var får jag tag på Alaska-Håkan?

UG – Lars-Göran: ingen aning var han är just nu. 

Hepp hepp: Varför bet ni er inte fast vid sonen lite hårdare? Förr eller senare hade han väl varit tvungen att lämna sin ”borg”?

UG – Karin: Vi gjorde idoga försök, väntade och ringde men det var rätt kört tyvärr.

M: Hur mycket hade den som köpt 21 tavlor pungat ut med?

UG – Karin: För över 300 000 men inte helt klart.

Håll Sverige rent: Tack för ett bra program. Hur kommer det sej att så fort en brottsling kommer in för rätta, frias dom samt att offer och vittnen alltid ifråga sätt. Denna gången var det tavlor,nästa mutor, skattemygel,pedofiler, misshandel eller droger. Vi skrattar åt Putin, Berlusconi, Saddam och övrig skit i värden. I lilla Sverige har vi advokater och domstolar. Finns det ingen riktig Karl eller Kvinna som kan sätta ner fot. Riksdagen och regering sitter i samma båt som advokaterna. Måste det komma en ny WASA för att vanligt folk och Sverige skall fungera. Våldet ökar och skiten frodas.

UG – Karin: Finns mycket skit att ta tag i, eller hur.

Eric: Kanon bra journalistik, man tackar. Önskar att ni tar itu med Skatteverkets id-kort som utfärdas med uppehållstillståndskort som grund. Enligt Migrationsverket har personen inte styrkt sin identitet, står även i det svenska främlingspasset som de får men trots det utfärdar Skatteverket på löpande band såna id-kort. Undra vad som kommer att hända ute i samhället om några år, hur ska vi veta vem är vem, som lånar pengar från banker, begär ROT avdrag o skatteavdrag etc Hoppas ni tar upp frågan. Vänligen Eric

UG – Karin: Det går bra att tipsa oss på svt.se/granskning!

Erik: Hej! Pågår det någon polis utredning angående sonen?

UG – Karin: Inte vad vi känner till

Inger: Handlar UG om BL nästa vecka också?

UG – Karin: Nästa vecka testar vi en falsk Bengt Lindström på auktionshus. Kolla då!

Inger: Skulle vara väldigt intressant att se en intervju med sonen- kommer det?

UG – Lars-Göran: Vi har frågat ett antal gånger. Men vi har inte gett upp hoppet. den kanske kommer. 

UG – Moderator: Nu stänger vi strax chatten. Stort tack till alla som har varit med och chattat!

Tobbe: Jag har fyra st Lindström med den typ av ”äkthetsintyg” som visas i reportaget. Om jag efter detta antar att det är förfalskningar jag har köpt från ett renommerat företag i branschen i Norrtälje, har jag någon juridisk grund att häva köpet eller driva sak mot galleriet, hur kan jag gå vidare...? 

UG – Karin: Jag vill gärna komma i kontakt med dig, mejla migkarin.mattisson@svt.se

Hackefors: Hejsan Intressant program! Har alla som köpt tavlor av Lindströms ”vän” köpt tavlorna på samma plats som reportaget gjordes ? I en barack i skogen…som ingen ifrågasätter? 

UG – Karin: Nej, han har sålt tavlor över hela Sverige och haft ”kontoret på fickan” och tavlorna ofta i bilen.

UG – Lars-Göran: Tack för ikväll. Missa inte Uppdrag Granskning nästa vecka! 

Då fortsätter vi granska konstbranchen.

Hör gärna av er med tips eller synpunkter

ars-goran.svensson@svt.se

Elias: Får ni se precis HELA programmet innan det sänds i TV.

UG – Moderator: Hej Elias! Ja reportrarna ser hela programmet innan det sänds. Tack för att du deltar.

clabbe78: Hej bra program , kan man inte ge Alaska Håkan tavelförbud ?

UG – Karin: Haha. Det var ett intressant ord, kanske kan bli användbart i rättsprocesser..

AndersPetter: Är det samma preskriptionsregler i Frankrike som i Sverige? Kan inte Alexandre lagföras för falskt intygande?

UG – Karin: Kan tyvärr inte svara nu men ska ta reda på det

UG – Moderator: Nu stänger chatten. Det går strax att läsa den på svt.se/ug. Tack till alla som har deltagit!

Peter: Var det nervöst när du Karin skulle gå och konfrontera Håkan.

UG – Karin: Jovars, lite nerver var det allt.

UG – Karin: Tusen tack för ikväll missa inte nästa vecka, då blir det intressant...!!

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

UG – Konstbluffen

Mer i ämnet