18-åring dog i olycka i skidbacke

Uppdaterad
Publicerad

En 18-årig man omkom i en olycka tidigt i morse i Björnrike i Härjedalen. Mannen ägnade sig åt sk madrassåkning i en slalombacke. Han körde in i ett träd och omkom troligen omedelbart.

Mannen var på en gruppresa med totalt 40 gymnasister från en skola i Söder- tälje. Tidigt i morse gick sju av dem upp i backen och lossade två skydds- madrasser som ska skydda åkarna.

Sedan 1989 har det, inklusive dagens olycka, inträffat åtta liknande döds- fall. Olyckorna sker ofta nattetid och offren använder plastsäckar, skydds- madrasser eller pulka som åkredskap.

Gick med väldig fart

– Man tror att de varit uppe i 80 kilometer i timmen. Det har gått med en väldig fart rakt in i trädet, säger Michael Lundberg, länsvakthavande på Östersundspolisen, till TT.

Både ungdomarna själva och ambulanspersonal gjorde återupplivningsförsök, men mannens liv gick inte att rädda. De andra ungdomarna fick inga fysiska skador, men chockades.

Förbjudet

Att använda skyddsmadrasser att åka med i backen är förbjudet enligt liftanläggningens regler, men det är ännu inte klart om polisen ska utreda saken vidare.

-Det som hänt i Björnrike är tragiskt. Vi kan inte riktigt få bukt med det här. Folk lyssnar inte, säger Hans Gerremo, vd för SLAO, Svenska liftanläggningars organisation.

SLAO utfärdar regler för hur man ska förhålla sig i skidbacken. Bland annat är det förbjudet att plocka ned de madrasser som sitter längs backen för att skydda åkarna om de skulle köra ur pisten. För att hindra missbruk är madrasserna fastlåsta och vissa har försetts med en yta som gör att de inte glider.

– Information om de regler som gäller finns där man köper liftkort. Nedmontering av skyddsmadrasser innebär livsfara och kan leda till åtal. Man får heller inte använda sig av pulka eller plastsäckar i backen – det finns speciella backar för pulkaåkning, säger Hans Gerremo.

Alkohol

– Tidigare dödsolyckor har ofta skett efter att ett gäng har haft trevligt på kvällen och sedan gått ut för att göra någon aktivitet. Sådant här inträffar när man inte tänker på farorna. Vid vissa tillfällen har det förekommit alkohol.

I flera kommuner får man inte vistas i skidbacken efter stängning. Men till syvende och sist är det mycket eget ansvar som gäller, anser Hans Gerremo.

– Vi kan inte stoppa allt i halsen på folk. När man köper ett liftkort måste man ta reda på vad som gäller på skidanläggningen.

Fakta: Dödsolyckor med pulka eller madrass

• 2007 januari, Björnrike: 18-årig man åkte madrass och kolliderade med ett träd.

• 2004 januari, Tandådalen: 28-årig man åkte stjärtlapp och kolliderade med staket.

• 2003 februari, Björnrike: 9-årig flicka åkte pulka och kolliderade med sten.

• 1999 januari, Vemdalsskalet: 36-årig man åkte madrass och kolliderade med hus.

• 1996 mars, Björkliden: 16-årig flicka åkte pulka och kolliderade med träd.

• 1993 februari, Duved: 23-årig man åkte pulka och kolliderade med skylt.

• 1993 april, Duved: 15-årig pojke åkte pulka och kolliderade med stolpe.

• 1989 december, Stöten: 33-årig man åkte madrass och kolliderade med räcke.

Källa: SLAO (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.