Bäst i testet klarar sig akrylatfärger och alkydoljefärger. Sämst är i huvud- sak vattenburna oljefärger och linoljefärger.
Folksam har tillsammans med Industri- forskning och utveckling samt Grön Kemi i Göteborg testat färgerna under tre års tid. Omkring hälften av färg- erna får godkänt. Bäst klarade sig Nordsjö Tinova Oljetäckfärg.
Sprickor och flagor
-Om man även väger in miljöaspekterna är akrylatfärgerna att föredra eftersom det finns mycket lösningsmedel i alkydoljefärgerna, säger Folksams miljöchef Jan Snaar.
Undersökningen visar också att det förutom mögel ofta uppstår sprickor och flagor. Det kan leda till att fukt tränger in i träet.
Färgtestets skalor är graderade 0-4 för mögelpåväxt och 0-5 för sprickbildning och flagning. En två på skalan bedöms som en acceptabel brist hos färgen.
Godkända färger
Här är alla färger som fick godkänt i Folksams test: