Billiga takboxar en trafikfara

Uppdaterad
Publicerad

Billiga skidboxar kan vara en fara i trafiken. Redan vid en krock i 30 km/h splittrades fronten på den billigaste boxen, visar en undersökning Göteborgsposten låtit Testfakta göra.

-Det är oanständigt. Tillverkarna har ett ansvar, säger Claes Tingwall, trafiksäkerhetsdirektör på Vägverket.

Det finns i dag ingen säkerhets- standard för takboxar när det gäller själva konstruktionen. Enda kravet är att boxen ska sitta fast ordentligt. Biltema, som sålde boxen, har tills vidare stoppat försäljningen av den.

Undersökningen har utförts av ADAC, Tysklands största bilistorganisation, på uppdrag av svenska Testfakta. ADAC har testat takboxar både 2006 och 2007.

De sex boxar som nu redovisas via Testfakta öppnades eller sprack alla mer eller mindre vid en 30 km/tim-smäll. Bäst klarade sig Thule Atlantis 780, som är tre gånger så dyr som Biltemas testjumbo. Thuleboxen öppnades lite, och en skida stack ut en aning. Värre var det inte.

I den hölls lasten säkrad inne i boxen med tre bälten. I Biltemas modell, där skidorna flög ut i luften, fanns inget bälte alls för att säkra skidorna.

De testaste boxarna

De sex märkena som testades via ADAC och Testfakta, i rangordning:

• Thule Atlantis 780

• MontBlanc Triton 450

• Packline 80 Avantgarde

• Jetbag Apollo 700

• G3 Cargo 6

• Biltema Skibox 370 l

Källa: Testfakta (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.