Bockstensmannens ansikte återskapas

Uppdaterad
Publicerad

Bockstensmannens ansikte ska rekonstrueras med hjälp av plastikkirurgi. Plastikkirurgen Claes Lauritzen, känd för komplicerade operationer på missbildade barn, har kallats in.

Sju sekel i Bockstens mosse har satt sina spår på skallen, som är hopsjunken och deformerad. Den kände modellmakaren Oscar Nilsson har redan anlitats för att göra en modell av ansiktet.

-Den modellen ska jag nu såga på och operera i, säger Claes Lauritzen till Hallands Nyheter.

Svårt anfrätt

Claes Lauritzen kommer att arbeta med sitt läkarlag från Sahlgrenska universitetssjukhusets kraniofaciala enhet.

-Jag tänker lägga upp skallen på operationsbordet, precis som om det var en riktig operation, säger Claes Lauritzen till tidningen.

Arbetet med att rekonstruera ansiktet har dock redan stött på patrull eftersom kraniet är så svårt anfrätt.

Bockstensmannen

Bockstensmannen, ett manslik med välbevarad medeltida dräkt, påträffat 1936 vid gården Mute, Rolfstorps socken, i norra Halland.

Mannen, som var 25-35 år gammal, låg nedgrävd i Bockstens mosse och var genomborrad av tre pålar för att inte ”gå igen”.

Dräkten är en av de bäst bevarade från medeltiden. Den består av mantel, kjortel, struthätta, hosor, fotlappar, tygpåse, skor, läderbälte, lädergehäng, läderetui samt två knivar med knivslidor.

Skelettet med rester av hud och muskulatur är välbevarat, liksom mannens hjärna och hår.

Kläderna kan med hjälp av dräkthistoriska paralleller dateras till 1300-talets första hälft, och kol-14-analyser ger en likartad datering.

Bockstensfyndet är utställt på Varbergs museum.

ne.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.