Datorbatterier ovanlig brandorsak

Uppdaterad
Publicerad

I somras omkom fem personer i en villabrand i Staffanstorp. Orsaken var ett överhettat batteri i den bärbara datorn som laddades i soffan. Samtidigt har många dataleverantörer återkallat batterier, allra senat Fujitsu som tog tillbaka flera tusen datorer för att byta ut batterierna. Men hur vanligt är det att bärbara datorer börjar brinna?

-Den statistik som finns tillgänglig visar att det handlar om cirka sju till åtta gånger per år, när det gäller bärbara datorer, säger brandingenjör Henry Linnsén.

Den siffran kan jämföras med bränder som orsakats av spisen, som ligger bakom var tionde brand i svenska byggnader, enligt statistik från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

Återkallar batterier

Flera leverantörer har nyligen återkallat batterier av olika modeller på grund av tekniska fel. En säkerhetsåtgärd från deras sida. Men oftast är det tillverkningsfel i kombination med felaktig hantering av datorn som är problemet, som att man laddar datorn i soffan eller sängen. Viktigt att tänka på även om databränder är ovanliga.

-Det problem som uppstår oftast med bärbara datorer är att batterierna blir upphettade. Det blir på grund av att det finns en fläkt som ofta täcks över eller ställs ner på brännbart material, samtidigt som datorn laddas, säger Linnsén.

-Skaffa en brandvarnare, det är det första jag skulle säga. Och ladda inte några elektriska saker över huvud taget över natten eller ställ datorer på brännbart underlag, säger brandingenjör Henry Linnsén.

Malin Lundgren

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.