Det har varit ett relativt lugnt debattklimat inom svensk politik under coronakrisen, när fokus har legat på att stoppa smittan från att spridas ytterligare. Presskonferenser med antingen regeringen eller Folkhälsomyndigheten har avlöst varandra. Åtminstone på kort sikt ser Elisabeth Marmorstein att krisen fått januaripartierna att bygga upp en tätare relation och ett tätare samarbete.
– Det är en fördel för regeringen att de har ett blocköverskridande samarbete på plats i den här krisen. Det underlättar krisåtgärderna. Och det är klart att januaripartierna svetsas samman när de står sida vid sida på pressträff eller pressträff. Men efteråt, när man ska få de ekonomiska hjulen att snurra igen, då kommer skillnaderna mellan partierna i ekonomisk politik bli tydligare igen, säger hon.
Ted Widgren (programledare): Det har varit ett ganska snällt debattklimat?
– Ja, men det har redan börjat krackelera, inte minst gällande den ekonomiska politiken. Och det kommer gå fortare än efter andra kriser. Och skulle det visa sig att den svenska strategin är sämre än i andra länder, då kan det eskalera väldigt fort. Och då tror jag Sverigedemokraterna kommer vara pådrivande där, för redan tidigt i den här krisen kritiserade de regeringen för att göra för lita.