GM på väg att välja Rüsselsheim?

Uppdaterad
Publicerad

Ett avtal kan vara nära mellan Opel och facket i tyska Rüsselsheim, enligt den tyska tidningen Handelsblatt. Staden verkar gå segrande ur striden med Trollhättan om produktionen av Opels nästa mellanklassbil och Saab.

Det tyska facket sägs ha tvingats till eftergifter vid förhandlingarna, bl.a. blir det inga lönepåslag fram till 2008 och den 13:e månadslönen, en slags årsbonus, sänks till 70 procent. Produktionstempot väntas även höjas.

Enligt ägaren General Motors väntas besked om fabriken i Trollhättan inom några veckor.

Finjusteringar

-Vi är en bra bit på väg. Nu återstår bara finjusteringar, säger förhandlare till tidningen Handelsblatt.

Uppgörelsen mellan Opel-ledningen och facket gör att flera i Tyskland drar slutsatsen att kampen mellan Trollhättan och Rüsselsheim redan är avgjort till tyskarnas fördel, rapporterar Ekot.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.