Halverat pris på knark

Uppdaterad
Publicerad

Räknar man in inflationen så har priserna på hasch, amfetamin, kokain och brunt heroin i en del fall halverats sedan 1988.

Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning (CAN) har jämfört prisutvecklingen med beslagsstatistiken och kommit fram till att tillgången på hasch, marijuana, amfetamin och kokain ökat sedan slutet på 1980-talet.

Har sjunkit i flera år

-Prisfallet är inte unikt för Sverige på något vis. Priserna på till exempel heroin och kokain i andra västländer har sjunkit i flera år. Det kan bero på att produktionen blivit effektivare, att transportvägarna blivit bättre eller att det blivit billigare att tvätta pengar, säger Ulf Guttormsson, forskningssekreterare på CAN.

Varför den ena narkotikatypen ökar medan en annan minskar är svårare att förklara. Att tillgången på marijuana ökat kan bero på en ökad odling i Sverige. Minskningen av heroin kan kopplas till att allt fler missbrukare får tillgång till avvänjning med hjälp av metadon och subutex.

Ecstasy mindre populärt

CAN:s undersökning visar också att efterfrågan på ecstasy och LSD, populära droger på 1990-talet, har minskat och i dag är grampriset knappt högre än för marijuana.

-Jag kan tänka mig att användarna som är intresserade av den typen av droger, lite stimulerande och lite hallucinogena, har börjat vända blickarna mot de semilegala droger som finns på nätet, säger Ulf Guttormsson.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.