Adwan har den senaste veckan gjort ett omstritt besök i Sverige. Adwan har ett så kallat Schengenvisum och kan besöka vilket Schengenland som han vill. Adwans visum utfärdades av det svenska generalkonsulatet i Jerusalem.
EU har terrorstämplat Hamas, som Adwan tillhör, och beslutat att inga kontak- ter ska förekomma med organisationen.
Träffar gärna norska politiker
Efter en inbjudan från norska Palestinakommittén reser Adwan till Oslo, uppger Nettavisen. Hamasministern säger även att han gärna träffar norska politiker och UD-tjänstemän under sitt besök. När besöket blir av är än så länge oklar.
Norge har tidigare kritiserats för att bryta mot EU:s Hamasbojkott, då två Hamasföreträdare sökt visum för Norge och skulle tas emot av UD.
Regeringen avvisade först kritiken, men verkar nu ha gjort en helomvändning då de hänvisar till Schengenreglementet. Det innebär i praktiken att Hamasföreträdarna tvingas skjuta upp eller ställa in sin resa.