Minst en person skadades och flögs med ambulanshelikopter till Karolinska universitetssjukhuset sedan en hängglidare kraschat vid Akalla i nordvästra Stockholm. Arkivbild. Foto: TT/AP

Hängglidare kraschade – en skadad

Publicerad

Minst en person skadades och flögs med ambulanshelikopter till Karolinska universitetssjukhuset sedan en hängglidare kraschat vid Akalla i nordvästra Stockholm.

– Det är en hängglidare som gått in i ett staket, säger Per Johansson, ledningsoperatör vid Storstockholms brandförsvar.

Den skadade ska ha haft ont i rygg och nacke.

Uppgifter finns om att två personer flög i hängglidaren.

Orsaken till olyckan är oklar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.