Foto: Privat

Hanna satt fast i en tunnel – i över tre timmar

Uppdaterad
Publicerad

Snöovädret ställde till det för många resenärer. För Hanna Rosenberg, 23 tog hemresan med pendeltåget fem timmar längre än vanligt.

– Det var vidrigt, jag var på väg hem med tom mage ochskulle plugga, säger Hanna Rosenberg som precis kommit innanför dörren i sitthem i Flemingsberg utanför Stockholm.

Hanna var på Södra station vid 11-tiden på förmiddagen efter en lång väntan på pendeltåget kom hon ombord, men att komma av blev svårare.

Trafikproblem i snöns spår

– Vi blev stående flera gånger, efter Årstaberg stod vi stilla i en tunnel i 3,5 timmar.

Totalt tog resan till Flemingsberg 5,5timmar – en resa som vanligtvis tar runt 20 minuter.

Hon säger att många på tåget var ledsna och oroliga för närde skulle komma hem.

– Min kompis som hade jobbat natt satt och grät. Hon bori Gnesta och hon är inte hemma ännu.

”Värsta trafikdagen på 25 år”

Hanna och hennes medresenärer fick information om ettväxelfel i tunneln men annars tycker hon att informationen var dålig.

– Chauffören ropade ut i högtalarna att han jobbat 25 år menatt det här var hans värsta trafikdag någonsin. Då kollade jag på min kompisoch sa ”jag kommer nog inte hem i dag”.

Det planerade pluggandet blir det inte något av i dag.

– Nej fy, jag är helt slut. Nu vill jag bara lägga mig ner ochäta, säger Hanna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trafikproblem i snöns spår

Mer i ämnet