Hårda villkor i kinesiska leksaksfabriker

Uppdaterad
Publicerad

Över 100 övertidstimmar i månaden, ohygieniska förhållanden och inga anställningskontrakt det är villkoren i några av leksaksfabrikerna i Kina.

Nu är leksaksbutikernas hyllor överfulla med julklappar som vi köper till våra barn. Men när leksakerna tillverkades, för några månader sedan i de kinesiska leksaksfabrikerna, var villkoren för fabriksarbetarna tuffa.

Extrema arbetstider

-Överträdelserna av de arbetsrättsliga lagarna är fortfarande väldigt allvarliga, säger Yi Yi Cheng, som arbetar för den Hongkong-baserade organisationen Sacom.

-Arbetstiden är extremt lång, det kan handla om så mycket som 120 timmars övertid per månad.

Sacom, Students & Scolars against Corportate Misbehavour, som undersöker de kinesiska arbetarnas villkor med jämna mellanrum, säger i sin senaste rapport att det också finns exempel på direkt farliga situationer, som att man till exempel förvarar thinner i något som ser ut som vattenflaskor och som lätt kan förväxlas.

Kristina Areskog Bjurling på svenska SwedWatch har följt villkoren i leksakstillverkningen i Kina under flera år och hon är kritisk till att man återigen hittat problem i tre fabriker som tillverkar till stora kända varumärken.

-Det handlar om orimliga arbetstider, alldeles för mycket övertid, ohygieniska förhållanden och att det finns arbetsförhållanden som inte följer kinesisk lagstiftning.

Ingen särskild märkning

Den svenska leksaksbranschen hävdar att fabrikerna i Kina följer lagen, men håller med om att det finns problem med arbetstoppar inför jul.

-Övertiden är ett problem som vi erkänner och arbetar mycket med, eftersom just leksaksbranschen är så säsongsberoende, när de allra flesta leksakerna säljs inför julen, det gör att de också tillverkas under en viss period.

Och som konsument kan man inte riktigt veta hur leksakerna är tillverkade, eftersom det inte finns någon särskild märkning.

-Nej, säger Kristina Areskog Bjurling, som konsument bör man vara aktiv och fråga. Konsumenterna kan inte direkt göra något val men kan visa att de tycker det är viktigt.

Nina Löfgren

nina.lofgren@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.