Försäljningen beräknas motsvara 26 procent av detaljhandelns totala försäljning i år. OS i Peking väntas lyfta omsättningen för sport-, elektronik- och livsmedelshandeln.
-Vi har flera sommarnyheter, som en ”burkini” – en specialsydd baddräkt för muslimska kvinnor, gympadojor med hjul och portabel AC – bärbar klimat- anläggning, säger Margareta Ternell, pressansvarig på Svensk Handel.
Sommarförsäljningen är särskilt viktig för Systembolaget, järn- och bygghandeln, sport- och fritidshandeln och dagligvaruhandeln.
Upp för ekologiska produkter
Så många som 86 procent av de tillfrågade livsmedelshandlarna i undersökningen tror på en rejäl försäljningsökning av ekologiska produkter i årets sommarhandel, jämfört med förra sommaren.
Den svenska turistindustrin har gynnats av en kraftig uppgång de senaste åren och alla prognoser pekar på en rejäl ökning i år också. Det är goda nyheter för leksakshandeln som har en tredjedel av sin försäljning till turister.