Anna Birve, biomedicinsk analytiker Foto: SVT

Hon får pris för ALS-forskning

Uppdaterad
Publicerad

Varje år delar Ulla-Carin Lindquists stiftelse ut ett pris till forskare som gjort framsteg inom sjukdomen ALS. Årets pris går till genetikern Anna Birve för sitt arbete att kartlägga genetiska orsaker till sjukdomen.

I SVT:s Gomorron Sverige presenterades i dag 2012-års pristagare av Ulla-Carin Lindquists stiftelses pris för ALS-forskning. Priset går till Anna Birve, biomedicinsk analytiker.

– Anna har under en lång period av sitt liv ägnat oerhörtmycket tid att försöka kartlägga och identifiera gener som kan öka risken föratt bäraren av genmutationerna drabbas av ALS, sa Ulrica Dahlberg, ordförande iUlla-Carin Lindquists stiftelse.

Stiftelsen är döpt efter Ulla-Carin Lindquist, journalist ochnyhetsankare på SVT, som år 2004 dog av ALS.

Fakta om ALS

• Sjukdomsorsaken är oftast okänd, någon miljöfaktor har aldrig identifierats. Cirka tio procent har sjukdomen i släkten. Sammanlagt 17 sjukdomsgener har identifierats.

• I Sverige insjuknar 200-220 personer per år.

• Personer i alla åldrar kan drabbas. Vanligast är 50-70 år. Dubbelt så många män som kvinnor får sjukdomen.

• Genomsnittlig överlevnad är 2,5–3 år, men enstaka patienter lever längre än 10 år med sjukdomen.

• Det finns ingen botande behandling.

• Sedan 1996 finns en bromsmedicin som kan förlänga överlevnaden med några månader. Effekten är störst om den sätts in tidigt i sjukdomsförloppet.

• Det finns numera specialiserade ALS-team för att på bästa sätt kunna hjälpa patienter och deras anhöriga.

Källa: Umeå universitet

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.