HPV-virus stoppar provrörsbarn

Uppdaterad
Publicerad

Samma virus som orsakar livmoderhalscancer minskar också chanserna för att en provrörsbefruktning ska lyckas, visar en amerikansk studie publicerad i journal Fertility and Sterility.

Bara 23 procent av kvinnor smittade med humant papillomvirus, HPV, blev gravida under en sådan behandling i jämförelse med 57 procent bland friska kvinnor, enligt Reuters.

Sexuellt överförbara sjukdomar är den vanligaste orsaken till infertilitet, men sambandet med HPV-virus var inte utrett. Nära hälften av alla sexuellt aktiva vuxna infekteras någon gång.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.