Han uppmanar folk att hålla koll på pigmentförändringar som växer eller ändrar färg och form.
-Bästa sättet är att upptäcka den tidigt, säger John Paoli, som också är nationell koordinator för Euromelanoma Day som är måndagen 11 maj.
Det är en europeisk satsning för att förebygga och tidigt upptäcka hudcancer. På måndagen erbjuder hudkliniker över hela landet undersökning av födelsemärken och fläckar.
I år deltar fler hudkliniker än någonsin. Ändå har trycket varit hårt på de 3.500 undersökningstiderna. Ett exempel är Göteborg:
-I onsdags fanns det sammanlagt 400 tider på Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Frölunda Specialistsjukhus. Pp fyra timmar ringde 11.000 personer, säger John Paoli.
-Förra året var över 60 procent kvinnor, men melanom är lika vanligt hos män som hos kvinnor och skivepitelcancer och basalcellscancer är vanligare hos män.
Euromelanoma Day är självklart inte årets enda tillfälle att få hudförändringar undersökta. De som inte fått tid hänvisas till primärvården.
Rapport/TT
Fakta hudcancer
* Malignt melanom är den mest elakartade formen av hudcancer som kan ge metastaser. Om den upptäcks i tid är prognosen dock mycket god. Man bör alltid söka läkare om ett födelsemärke eller pigmentförändring ändrar form, färg eller storlek.
* Skivepitelcancer är mindre elakartad, men kan bilda metastaser om den lämnas obehandlad. Den yttrar sig oftast som en hård ljus eller rodnad knuta eller som ett långvarigt sår.
* Basalcellscancer är den minst elakartade formen av hudcancer och sprider sig inte i kroppen. Den växer långsamt men bör åtgärdas eftersom den bland annat förstör näraliggande hud och vävnad. Den är ofta som en ljust rodnad knuta, ett sår som inte läker eller en långvarig eksemliknande fläck.
Källa: Euromelanoma Day (TT)