-Det var obehagligt, det var en mycket aggressiv person som gick till attack. Det hände i en gatumiljö och det fanns mycket människor där. Men plötsligt var den här personen väldigt nära och väldigt aggressiv, säger han sent på onsdagskvällen.
Jan Björklund som just nu befinner på officiellt besök i Israel och Palestina besökte i dag staden Hebron på Västbanken. Det var under en rundvisning vid bosättningar som Jan Björklund attackerades.
Han säger att han inte vet vad bosättarens motiv var.
-En aggressiv bosättare försökte angripa Jan Björklund så att hans livvakter fick gå emellan och visst handgemäng uppstod. Den israeliska militären som var med ansåg att stämningen var så spänd att besöket fick avbrytas, säger Anders Andrén, Jan Björklunds presschef till SVT.
Enligt Andrén är det ovanligt att livvakter behöver ingripa vid incidenter.
Säpo bekräftar att händelsen ägt rum, men vill inte ge några ytterligare kommentarer.
Den israeliska armén fick avbryta besöket i Hebron. I morgon träffar Jan Björklund palestiniernas president Mahmoud Abbas.
Arash Mokhtari
arash.mokhtari@svt.se