Kraftig ökning av straffregisterutdrag

Uppdaterad
Publicerad

Hittills i år har 126.000 begärt utdrag ur straffregistret, en ökning med nästan 30 proc jämfört med samma period förra året, avslöjar Rapport.

Det är framför allt beställningar från enskilda som har ökat, enligt Seppo Wuori på Rikspolisstyrelsen. Ett av skälen till begäran kan vara påtryckningar från arbetsgivare.

För blivande anställda inom till exempel skola och barnomsorg krävs ett utdrag ur straffregistret enligt lag. Nyligen blev det lag på att även anställda på så kallade hem för vård och boende (HVB) ska kontrolleras.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.