”Kronprinsessan uppskattar det generösa erbjudandet och ser fram emot att bosätta sig på Haga slott tillsammans med sin blivande make” skriver hovet i ett pressmeddelande.
Sessa på Haga
Slottet byggdes i början av 1800-talet som hem för Gustav IV Adolf och hans familj. Kung Carl Carl XVI Gustaf tillbringade sina första år här tillsammans med sina systrar ”Hagasessorna”.
Regeringen har tagit initiativ till att erbjuda Haga slott till kronprinsessan. Genom att lämna tillbaka dispositionsrätten till hovet slipper staten hyreskostnaden på 2,2 miljoner kronor.
-Även om vi är mycket ansvarsfulla när det gälle de offentliga finanserna så var det inte den saken som var drivande i det här beslutet, säger statsminister Fredrik Reinfeldt.
Gästbostad blir modernt hem
Haga slott används idag främst som gästresidens vid statsbesök samt för regeringssammanträden.
-Slottet är i bra skick och väl underhållet men vi kommer att lyssna på önskemål om förändringar, säger Lennart von Quanten till SVT.
Nya Solnabor
Solna stad välkomnar de nya invånarna till kommunen och skickar idag blommor och telegram.
”Å Solna stads vägnar hälsar jag HKH Kronprinsessan Victoria och Herr Daniel Westling hjärtligt välkomna till Solna. Vi hoppas att HKH Kronprinsessan Victoria och Herr Daniel Westling ska trivas i vår vackra del av Kungliga nationalstadsparken, säger Lars-Erik Salminen, kommunstyrelsens ordförande Solna stad” skriver kommunen i telegrammet.
-Vi kände inte till det innan, utan fick information under förmiddagen säger Lars-Erik Salminen.
Del av Ekoparken
Hagaparken är ett populärt fritidsområde och en del av Ekoparken som är världens första nationalstadspark. Hur flytten till Haga slott påverkar tillgängligheten i parken är idag inte klart.
-En egen tomt måste de ha men det är upp till dom själva vilka önskemål de har säger Anders Ahlberg, fastighetschef på Statens fastighetsverk. Säkerhetsfrågorna hanteras av Säpo.
Bröllopet mellan kronprinsessan och Daniel Westling hålls den 19 juni nästa år i Storkyrkan i Stockholm.
Kronprinsessan vikarierar i dagarna som statschef eftersom kungen är på statsbesök i Nederländerna.
Lena Allerstam, Rapport