Kvinna mördad i lägenhet i Hässelby

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna sköts till döds i en lägenhet i Hässelby i västra Stockholm i förmiddags. Ambulans och polis larmades till platsen kl 11.15 och fann då kvinnan död i lägenheten.

Vid lunchtid besökte en man i 50-års- åldern psykiatriska mottagningen på S:t Görans sjukhus i Stockholm. Personalen upptäckte att han hade ett skjutvapen och larmade polisen.

Mannen greps senare, misstänkt för dådet i Hässelby. -Vi har tagit vapnet, en pistol, i beslag, säger Björn Pihlblad vid polisens länskommunikationscentral till TT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.