Lindex i storleksbråk

Uppdaterad
Publicerad

I november lanserar Lindex en ny ”lyxigare” klädkollektion. Men kollektionen säljs bara i storlekarna small och medium. Beslutet har rört upp känslor i bloggosfären.

Kollektionen ”Affordable luxury” ska vara sensuell, elegant och modernt kvinnlig, enligt designern Ewa Larsson. Men kläderna finns bara i storlekarna S och M, där S motsvarar storlek 36-38 och M motsvarar storlek 40-42.

Kunder som har över storlek 42 hänvisas till Lindex märke för storvuxna kvinnor.

– Vi har valt att göra ett litet test med den här kollektionen och då valde vi att testa i de storlekar som säljer bäst, säger Sofia Brax, informationschef på Lindex, till Metro.

Snackis i bloggosfären

Lindex beslut har fått krönikörer och bloggare att reagera.

”Så jag är inte välkommen till Lindex? Jag är hyfsat normalbyggd, några kilon vill man ju som tjej alltid få bort. Jag är några centimeter längre än mina kompisar. Jag köper ofta L”, skriver Aftonbladets Nina Johansson.

Och på Facebook har det redan startats en grupp som uppmanar medlemmarna att ”Bojkotta Lindex”.

”Hädanefter köper jag mina och barnens kläder någon annanstans. Big misstake Lindex, big misstake”, skriver en medlem i gruppen.

”Lindex är omtyckt”

Men Sofia Brax tror inte att händelsen kommer att påverka Lindex varumärke.

– Nej, jag tror inte det. Lindex är väldigt omtyckt på alla våra marknader. Vi är ett modeföretag och kommer hela tiden med nya spännande grepp, säger hon till Dagens Media.

Freja Salö

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.