Foto: TT

Midnattssolen är här

Publicerad

MIdnattssolens ankomst är här, att avnjutas i två månader av personer som vistas norr om norra polcirkeln.

Från den 20 maj till den 21 juli går solen inte ner vid Treriksröset, Sveriges nordligaste punkt.

Närmast bebodda plats med midnattssol är byn Keinovuopio i nordligaste Lappland. Premiär på lördagen.

Karesuando får midnattssol på måndag, Abisko på tisdag och Kiruna på torsdag. Så skrider naturfenomenet söderut mot polcirkeln.

– En känd plats nära norra polcirkeln är Jokkmokk, säger Sofia Söderberg, meteorolog på SMHI.

Till och med 2031 tycks midnattssolen säsongsdebutera just den 20 maj. Men året därpå räknar SMHI med solen befinner sig över horisonten vid Treriksröset redan från den 19 maj.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.