Mest får SEB:s vd Annika Falkengren, som höjer sin lön med mellan 700.000 och 1.750.000 kr. Exakt hur stora ökningarna blir avslöjas om ett år.
Runt årsskiftet meddelade SEB-ledning- en att man avstod från bonus. Men inte utan kompensation. Aktieägarna blir dock utan utdelning och måste skjuta till 15 nya miljarder för att rädda banken.
Beslutet kommer mitt i den kris som skakar hela bankvärlden. Så sent som i februari i år förklarade SEB att man ville ha mer pengar av ägarna.
Och i fredags röstade SEB:s aktieägare igenom det paket som ska hjälpa det krisdrabbade SEB – 15 miljarder kronor extra i kassan – pengar som behövs när banken går mot sämre tider.
”En girighetskultur”
Men reaktionerna om de nio SEB-chefernas höjda löner är starka.
-Som representant för de mindre aktieägarna blir man bara förbannad. Det här var någonting som man dolde för oss. De slår sig för bröstet när de slopar de kortsiktiga bonusprogrammen, men det visar sig att det inte betyder någonting. Detta är en girighetskultur, säger Günther Mårder, tf vd hos Aktiespararna, till Rapport.
SEB har valt att inte kommentera uppgifterna.
Exakt hur stora summor cheferna ska få avslöjar SEB inte förrän om ett år när banken publicerar nästa årsredovisning.