Mindre prillor med höjd tobaksskatt

Uppdaterad
Publicerad

Mindre snus för mer pengar. Så blev det när den höjda tobaksskatten trädde i kraft vid årsskiftet och Swedish Match samtidigt minskade prillornas vikt med tio procent.

Upprörda snusare har noterat att Swedish Match har minskat snusmängden i dosorna. En prilla som tidigare vägt 1 gram väger nu 0,9, rapporterar TV 4 Nyheterna Göteborg.

Men enligt Patrik Hildingsson, informationsansvarig vid bolaget, gynnar det snusarna då tobaksskatten baseras på vikt.

-Efter skattehöjningen kostar en dosa snus ungefär lika mycket som ett paket cigaretter. För att vi inte ska övervältra hela snusskatten på våra konsumenter har vi valt att minska vikten på innehållet i våra produkter, säger Hildingsson till TT.

Samtidigt väljer Swedish Match att höja priset på snus. Enligt Hildingsson beror det bland annat på att företaget mött en ökad konkurrens.

Vore det inte bättre att konkurrera med sänkt pris i stället för minskat innehåll?

-Vi har att balansera mellan alla åtaganden vi har, dels mot konsumenterna, dels att parera konkurrenterna och dels mot våra ägare, med bibehållen lönsamhet.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.