Nattens nyheter: 15 december

Uppdaterad
Publicerad

Elektorerna har utsett Joe Biden till USA:s nästa president

Under måndagen avlade elektorerna i USA sina röster. Sent under kvällen stod det klart att Joe Biden nått de 270 elektorsröster som krävdes för att formellt säkra stödet för att utses till president.

– Vår demokrati, pressad, testad, hotad, har visat sig vara motståndskraftig, sann och stark, sade Biden i ett tal under natten.

Över 300 000 döda i USA till följd av pandemin

Samtidigt som USA har påbörjat vaccinering mot covid-19 har nu över 300 000 människor dött i sviterna av pandemin i landet.

Globalt har 1 618 509 människor dött sedan coronapandemin bröt ut, enligt Johns Hopkins-universitetet.

Livespel på match i hockeyallsvenskan stoppat – ”Märkliga oddsrörelser”

Björklöven tappade 3-0 till 3-7 mot Mora.

Då valde Svenska Spel att stoppa sina livespel på den hockeyallsvenska matchen.

– Det finns absolut en misstanke om att allt inte står rätt till i den här matchen och det är olyckligt, säger Daniel Korhonen, produktchef på Svenska Spel till SVT Sport.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.