Det kan jämföras med en tidigare Nordea-prognos på 4,7 procent i tillväxt i år och 2,3 procent 2012.
Nordea räknar med att Riksbanken i det dystra konjunkturläget låter reporäntan vara oförändrad året ut och därefter sänker räntan ned till 1,50 procent om ett år.
Försämras snabbt
”Konjunkturen försämras snabbt i spåren av finansoro och brist på trovärdiga lösningar på statsskuldproblemen i vår omvärld. Svensk ekonomi bromsar in kraftigt”, skriver Nordea i ett pressmeddelande.
Bankens ekonomer räknar med att den försämrade konjunkturen innebär att arbetslösheten går upp från årets 7,5 procent till 7,8 procent 2012 och därefter minskar marginellt till 7,7 procent 2013.
Lägre inflation
En annan effekt blir att inflationen faller från årets 3,0 procent till 1,8 procent 2012 och 2,2 procent 2013, enligt Nordea.
”En liten, öppen ekonomi som den svenska påverkas i särskilt hög grad av den globala utvecklingen. Det har vi sett förut. Efterfrågan på svensk export dämpas betydligt. Samtidigt slår börsfallet mot hushåll och företag”, skriver Nordeas chefekonom Annika Winsth i en kommentar.
TT