Regeringen beslutade att utse diplomaten Tobias Thyberg till säkerhetsrådgivare på torsdagen, och meddelade att han skulle börja jobba direkt och följa med på ett försvarsmöte i Oslo.
Men han stoppades från att följa med efter att DN ställt frågor om bilder av ”känslig karaktär” på en dejtingsajt.
”Kort efter regeringens beslut igår, att utse Tobias Thyberg inkom helt ny personlig information om honom som var okänd för Regeringskansliet”, skriver Ulf Kristerssons statssekreterare Johan Stuart i en kommentar till SVT.
Kristersson: ”Allvarligt”
Thyberg uppger själv att det är gamla bilder från ett konto han haft på dejtingsajten.
Enligt uppgifter till SVT rör det sig om 6-7 år gamla nakenbilder. De ska ha skickats anonymt till Regeringskansliet strax efter att pressmeddelandet om hans nya tjänst gick ut.
”Jag borde ha informerat om detta men det gjorde jag inte. Jag har därför meddelat att jag inte avser tillträda tjänsten som nationell säkerhetsrådgivare”, säger han i en kommentar till DN.
Statsminister Ulf Kristersson (M), som är på plats i Oslo, säger under en möte med pressen på fredagen att han beklagar situationen.
– Att undanhålla information som hade varit avgörande för en säkerhetsprövning är som alla förstår allvarligt, säger han till SVT.
Säkerhetspolisen vill inte kommentera fallet men säger till SVT Nyheter att det, enligt säkerhetsskyddslagstiftningen, är den anställande myndigheten som ansvarar för säkerhetsprövningen.
– Sen är Säkerhetspolisen involverad såtillvida att vi kan genomföra registerkontroll, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare på Säpo.
Skulle efterträtt Landerholm
Tobias Thyberg skulle ha efterträtt Henrik Landerholm, som lämnade tjänsten som nationell säkerhetsrådgivare i början av året efter avslöjanden om flera incidenter. Landerholm står nu åtalad för vårdslöshet med hemlig uppgift. Han nekar till brott.
Thyberg har tjänstgjort vid ambassaderna i Washington, Moskva och New Delhi. Mellan 2019-2023 var han Sveriges ambassadör i Ukraina, dessförinnan ambassadör i Kabul. Senast var han chef för enheten för Östeuropa och Centralasien på Utrikesdepartementet.
Annika Brändström är fortsatt tillförordnad nationell säkerhetsrådgivare.
SVT söker Thyberg.