En ny rekordnotering för inflationen i eurozonen i juli ökar trycket på Europeiska centralbanken, med chefen Christine Lagarde. Foto: TT

Rekordhög inflation i eurozonen – men stark tillväxt

Uppdaterad
Publicerad

Inflationen i eurozonen slog nytt rekord i juli, med ett lyft för konsumentpriserna i årstakt på 8,9 procent. I juni var prisökningen på 8,6 procent.

Bakom prisökningarna, som var oväntat stora, ligger snabbt stigande priser på energi och livsmedel.

Analytiker hade i snitt räknat med en inflation i eurozonen på 8,7 procent i juli, enligt en sammanställning av prognoser gjord av Bloomberg.

Den underliggande inflationen, där livsmedels- och energipriser rensats bort, lyfte till 4 procent i juli. Även det var ny rekordnivå.

Den oväntat höga inflationen ökar trycket på Europeiska centralbanken (ECB) att fortsätta strama åt med snabba räntehöjningar efter den första räntehöjningen på elva år, upp med 50 punkter, förra veckan

På fredagen presenterades också statsitik över den ekonomiska tillväxten i eurozonen. Tyskland gör en oväntat hård tvärnit till noll i tillväxt i andra kvartalet medan tillväxten i Sydeuropa överraskar positivt.

För hela eurozonen gav den lite spretiga bilden en tillväxt på 0,7 procent, mot väntade 0,2 procent.

Det oväntat starka BNP-lyftet gav en tillväxt i årstakt på 4 procent under andra kvartalet i eurozonen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.