Rekordmånga mördarsniglar i år

Uppdaterad
Publicerad

Nu invaderar mördarsnigeln våra trädgårdar. En av landets snigelexperter har aldrig sett så många mördarsniglar som i år.

Den fruktade spanska skogssnigeln, även känd som mördarsnigeln, slår nu rekord. Till många odlares sorg äter den glupskt i våra trädgårdar.

Lars-Åke Janzon, jourhavande biolog på Naturhistoriska riksmuseet, har aldrig sett så många mördarsniglar i Stockholmsområdet jämfört med samma period tidigare år.

”De är rekordmånga”

-Ja, det ser bra ut – för dem. De är rekordmånga och har varit framme sedan värmen kom för två veckor sedan.

På grund av den snörika vintern har många sniglar överlevt under snötäcket. Därmed finns det en risk att det blir en invasion av de slemmiga inkräktarna till sommaren.

-Ja, men det beror på vilket väder vi får. Sniglarna trivs i hög luftfuktighet. Om det blir torrt så håller de sig nere under jorden, säger Lars-Åke Janzon.

Många i hela landet

Mördarsnigeln har på senare år vandrat allt längre norrut. I dag är den etablerad upp till Örnsköldsvik, men vissa enstaka fynd har påträffats ända uppe i Luleåområdet.

I västra Sverige och Skåne har antalet inrapporterade fall de senaste veckorna varit många.

-Ja, det är fler än de senaste två åren, däremot är det ännu inte riktigt lika många som rekordåret 2007, säger Ted von Proschwitz, snigelforskare vid Göteborgs Naturhistoriska Museum.

Envishet och skarp blick

Något universalmedel mot mördarsniglar är ännu inte uppfunnet. Envishet och skarp blick är det bästa vapnet.

-Det gäller att vara ihärdig och plocka manuellt. Den så kallade mördarmasken är inte att rekommendera då den tar död på alla snigelarter, avslutar Lars-Åke Janzon, jourhavande biolog på Naturhistoriska riksmuseet.

Olle Gunn

Fakta | Mördarsnigeln

* Den spanska skogssnigeln, även känd som mördarsnigeln, har sitt ursprung på Iberiska halvön.

* De första fynden gjordes i Sverige 1975 och bara på några år var arten etablerad här.

* Den äter i princip allt i sin väg, men söker främst starkt luktande växter och döda djur.

* Den stora skillnaden mot svenska snigelsorter är förökningstakten. En mördarsnigel lägger omkring 400 ägg per år.

* Ett ägg kläcks två veckor efter att det har lagts. Fem veckor efter kläckning kan den sex centimeter långa snigeln lägga sina första ägg.

Källa: Göteborgs naturhistoriska museum

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.