Organisationen WSPA – World Society For The Protection of Animals – är världens största organisation med fokus på djurs rättigheter och välbefinnande. Organisationen ger också myndigheter råd om hur lagar ska utformas för att värna om djurs rättigheter. Nu har man satt fokus på den svenska rennäringen, som man menar har allvarliga brister.
Knivar sticks in i nacken
Enligt WSPA stressas renar bland annat genom transporter under svåra förhållanden. På en informationsfilm som organisationen presenterar i dag, i syfte att skapa opinion i frågan, syns också hur renar avlivas genom att få knivar instuckna i nacken.
WSPA säger sig ha filmat två slaktmetoder: en kniv i nacken och en bultpistol mot pannan på djur som enligt WSPA sparkar och kämpar desperat för att komma undan.
”Måste stoppas omedelbart”
Oavsett vilken metod som används gör rennäringen sig skyldig till brott mot den befintliga lagstiftningen i Sverige och Finland, menar WSPA.
-Djuren får inte utsättas för onödig stress eller onödigt lidande vid slakt. Detta måste stoppas omedelbart, säger Roger Pettersson, generalsekreterare för WSPA Sverige.
Samernas riksförbund har ännu inte tagit del av kritiken, men säger inledningsvis att de metoder som döms ut av djurrättsorganisationen inte alls strider mot den svenska lagen.
-Avlivning av ren med skott i pannan är den metod som är laglig vid kontrollslakt. Kniv får du använda i nödsituation. All slakt kan för den oinvigde se besvärlig ut men jag anser att den föregår på ett humant sätt, säger Jörgen Jonsson, ordförande för Samernas riksförbund.
Inte tillåtet
Men enligt Torsten Jakobsson, länsveterinär i Östergötland, är nackstick med kniv så som det används i WSPA:s film förbjudet och har varit det länge.
-Det är en avancerad form av djurplågeri eftersom du orsakar en tvärsnittsförlamning – alltså skär av ryggmärgen – vilket gör att djuret är vid medvetande när det blir andningsförlamat och kvävs. Det är inte tillåtet ens i nödsituation, säger han till svt.se.
Roland Zuiderveld
roland.zuiderveld@svt.se