Utöver dessa åtta olösta mordfall beräknas polisens ökade insatser mot kriminella kretsar ge upphov till ytterligare utredningar och rättsfall. Enligt Perklev kan Malmös åklagarkammare räkna med förstärkningar om det visar sig behövas.
Uppskjutet åtal
I veckan planeras en omhäktningsförhandling mot en 40-årig man som misstänks för dödsskjutningen av en 31-årig man på ett taxikontor i Malmö i november förra året.
Åtalet skulle ha kommit på måndagen, men åklagaren har begärt två veckors ytterligare tid. Den häktade gick dock bara med på några dagar, och därför hålls en omhäktningsförhandling mot honom preliminärt på torsdag, enligt Malmö tingsrätt.
Häktad i sin frånvaro
Utöver 40-åringen är också en 44-årig man häktad i sin frånvaro som misstänkt för taximordet. Den mannen tros befinna sig utomlands. Fallet är det enda av de senaste åtta dödsskjutningarna i Malmö, där någon är frihetsberövad.
TT