SMHI har satt upp en klass 1 varning i Gävleborg och vid Upplandskusten. Där förväntas det komma rikligt med regn, upp till 50 millimeter vilket motsvarar 50 liter regn per kvadratmeter.
– Det är mer regn än vad som normalt kommer under hela maj i det området, säger SVT:s meteorolog Nils Holmqvist.
Ovädret växer till sig
Det gäller att vara försiktig på vägarna eftersom det finns risk för översvämningar.
– Man får vara försiktig och tänka på att man kan få vattenplaning och att källare kan svämma över, säger Nils Holmqvist.
Regnovädret intensifieras under eftermiddagen och kvällen men klingar under natten av. Men lågtrycket hänger kvar under fredagen och även under helgen kan vi vänta oss ruskväder med temperaturer på 10-15 grader.
För lite regn i andra områden
Men det är inte bara regn och rusk som väntar Sverige. Där regnet verkligen behövs ser det ut att bli torrt. Sydöstra Götaland har rekordlåga vattennivåer och är i stort behov av regn.
– Där har det varit väldigt lite regn under det senaste året, säger Nils Holmqvist.
”En försmak av sommaren”
Norrland ser ut att få se mest av solen de kommande dagarna. Där blir det riktigt sommarväder med temperaturer uppemot 20 grader och områdena kring Haparanda kan komma att få landets högsta temperaturer.
– De får en försmak av sommaren, säger Nils Holmqvist.
Trots sommarvärmen i Norrland är nätterna fortsatt kalla och kan bjuda på minusgrader.