Saab-museet i Trollhättan stängdes

Uppdaterad
Publicerad

Klockan 16 på fredagen stängdes Saabs bilmuseum i Trollhättan. Om det var för gott eller bara tills vidare får framtiden utvisa.

Museet tillhör konkursboet och kan säljas till någon intressent. Därför finns det en möjlighet att museet kan öppna igen. Enligt personalen har det varit ovanligt många besökare på museet under mellandagarna.

Trollhättans kommun skulle kunna vara en spekulant men räds kostnaderna. På Saab-museet finns ett 100-tal bilar. Kronjuvelen är den så kallade ur-Saaben från 1947.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.