Enligt flera studier räcker det för en lekman som rycker in att enbart göra hjärtmassage, och därför ändras nu både de europeiska och de svenska rekommendationerna.
Avsikten är inte att få kunniga människor att upphöra med mun-mot-mun-metoden. Det bästa resultatet nås alltid med en kombination av mun-mot-mun och bröstkompression.
-Men det är ett faktum att personer som saknar utbildning på det här området ofta tvekar att ingripa om de tror att de måste göra mun-mot-mun. Man kan vara rädd för att blåsa på grund av smittrisken, säger Leif Svensson, som är ordförande i Hjärt-lungräddningsrådet (HLR) och docent i kardiologi vid Södersjukhuset i Stockholm.
-Avsikten är att ta bort tveksamheten. Det finns tillräckligt med syre kvar i blodet under fyra-fem minuter för att enbart kompression ska fungera. Är man tveksam är det bara att köra i gång och trycka hårt. Man har absolut inget att förlora.
TT