-Förvånansvärt bra resultat, säger Anders Lie, trafiksäkerhetsexpert på Vägverket. Han sitter också i Euro NCAP:s styrelse och bedömer själv att gränserna man sätter upp kan vara svåra att nå.
Skärpta krav
Inför 2009 har NCAP skärpt kraven på bilarna eftersom man numera väger samman skyddet för vuxna, barn och fotgängare och ger ett totalbetyg. Man väger också in antisladdsystem, bältespåminnare och annat som skyddar mot olyckor.
-Att flera bilar trots det lever upp till fem stjärnor får man nog säga är väldigt väldigt bra.
Bilarna som testades var Audi Q 5, Honda Jazz, Hyundai i20, Kia Soul, Peugeot 3008 och Suzuki Alto.
En missade toppen
Den enda modell som missade toppbetyget var Suzuki Alto som bara nådde tre stjärnor.
-Den är svag på vuxenskyddet och lever bara upp till drygt hälften av alla poäng man kan få i det steget, vilket får betraktas som ett ganska dåligt resultat. Det var länge sedan man såg bilar på den nivån, säger Anders Lie.
Modellen förlorar också på att den saknar stödsystem för säkerhet som antisladdsystem och bältespåminnare. I den delen når Alton bara upp i 20 procent av den totala poängen. De andra modellerna låg mellan 71 till 97 procent.
Saknade gardiner
Så fort Euro NCAP:s siffror blev kända gick Suzuki Sverige ut med ett pressmeddelande där man säger att den bil som testades saknade krockgardiner. Att bilens antisladdsystem inte finns med som standard på alla marknader missgynnar den också, enligt företaget.
Håkan Engström, vd för Suzuki Sverige, säger att det på den svenska marknaden kommer endast att säljas bilar som har all tillgänglig säkerhetsutrustning.