Specialförsäkringar ska locka nya kunder

Uppdaterad
Publicerad

Ett heltäckande försäkringsskydd kan kanske vara bra så här på otursdagen, fredag den trettonde. En ny trend är att det går att försäkra sig mot allt mer.

Har du kört för fort och blivit av med körkortet? Eller svek kärleken och bröllopet ställdes in? Lugn. Nu finns det försäkringar som täcker det ovan nämnda.

Inga problem att tanka fel

Försäkringsbolagen tävlar nu om att övertrumfa varandra med olika extraförsäkringar.

-Man har haft en väldig fokusering på priset. Vi har sett försäkringsmäklare på internet som bara konkurrerar med priset. Det enda sättet att möta dem är att förbättra produkterna, säger Gunnar Olsson, chef på Konsumenternas försäkringsbyrå.

Ett av branschens större bolag erbjuder numera en försäkring, som täcker plötsliga och oväntade skador som man själv orsakat, som att tanka fel bränsle i bilen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.