– Jag har 70 kaniner att hyra ut till midsommar, nu kan jag inte ha fler. Intresset är stort, framför allt bland familjer i stan och de som vill testa sig för allergier, säger Kristin Karlsson från Gangvide farm på Gotland.
Kaninerna badar ofta i kärlek och lämnas tillbaka pigga och krya. Inte sällan får de bosätta sig hos familjerna permanent.
Hönskacklet lockar också allt fler, framför allt pensionärspar.
– Det beror nog på att många äldre relaterar höns till sin barndom, säger Karlsson.
De som hyr bikupor gör det sällan för sällskapet. Släpkärror med bisamhällen går oftast till fruktodlare, där alla bin ser till att frukten blir fin. Med de svart-gula pollineringsexperterna växer sig frukten större i snabbare tempo.
– Våra bikupor är mest attraktiva under blomningen, säger biodlare Håkan Albrektsson.
Så mycket kostar ett hyrdjur
Priset för att hyra en kanin eller ett gäng höns varierar. Här är ett prisexempel från södra Gotland:
- Kaniner: 350 kronor i startavgift samt 50 kronor för bur och hö under den första veckan. Därefter 100 kronor per vecka.
- Höns: Startavgiften för fyra hönor och en tupp är 40 kronor per djur. Därefter 10 kronor per vecka.