Konflikten som nu blossat upp i började då kooperativa Fonus köpte stiftelsen Fondkistan, med 25 medlemmar. En av de tidigare medlemmarna i Fondkistan, begravningsentreprenören Kenneth Elfving, med verksamhet i Sundsvall och Härnösand, vägrar att köpa kistor av Fonus. Nu hotas han med vite på 250.000 i månaden.
-Det är en hiskeligt. Inte ens omsättningen når upp till den summan, säger Kenneth Elfving till Rapport.
Efter att Fondkistan blev en del av Fonus har sju medlemmar lämnat Fondkistan, men de tvingas ändå köpa kistor från Fonus, som nu kallar deras avhopp för avtalsbrott.
-Har vi kommit överens om att den här verksamheten ska drivas under varumärket fondkistan och vi ska leverera de tjänster franchisetagarna behöver så ska man göra det, säger Fonus VD Bo Forslund.