Svensk Kassaservice kan läggas ned

Uppdaterad
Publicerad

Svensk Kassaservice behövs inte längre, enligt en utredning som Postoch telestyrelsen (PTS) har gjort.

Ica-handlare, bensinstationer och andra aktörer kan ta över betal- servicen till lägre kostnader för staten, enligt utredningen. Dessutom blir öppettiderna bättre för kunderna.

Staten betalar varje år 400 miljoner kr till Posten för att Svensk Kassa- service ska ge rikstäckande service.

Företaget har 380 egna kontor, jämfört med ca 2.000 i början av 90-talet. An- talet transaktioner har också minskat.

Smidig omställning

Om PTS alternativ skulle genomföras finns det möjlighet att under en övergångsperiod använda det staliga bidraget om 400 miljoner kronor till att göra omställningen smidigare och att få fart på alternativen till Svensk Kassaservice.

Om Posten slutgiltigt ska slippa ansvaret för förlusttyngda Svensk Kassaservice förutsätter det ett riksdagsbeslut om att ändra lagen om grundläggande kassaservice.

Utredningen är beställd av den tidigare socialdemokratiska regeringen.

Allt färre använder Svensk Kassaservice

Svensk Kassaservice är ett dotterbolag till Posten och sköter bank- och kassatjänster. Sedan decennieskiftet har bolagets transaktionsvolymer minskat med 65 procent och en fortsatt minskning med 15 procent om året väntas.

Enligt Post- och telestyrelsen PTS bedömning använder numera enbart mellan en och två procent av den vuxna befolkningen Svensk Kassaservice för att betala sina räkningar eller ta ut kontanter.

Svensk Kassaservice har 1700 anställda och omkring 380 egna kontor.

PTS, Svensk Kassaservice (TT).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.