”Utbyggningen av fibernätet har varit helt styrt av bidrag vilket lett till att flera omgivande byar runt Skellefteå centralort idag är hänvisade till långsamt ADSL. Det har fått sådana absurda konsekvenser att köper jag ett fritidshus långt ute på landet, i skogen, kan jag få 100/100 MB. I mitt hus, en mil utanför Skellefteå, har jag ett dåligt fungerande ADSL 8/1 – och jag är inte ensam. Fiber har prioriterats långt utanför Skellefteå men inte närliggande orter. Hade inte mängden data varit begränsad vad gäller mobilt bredband hade vi bytt för länge sedan.”
Användare i Västra Näshulta, i Eskilstuna kommun:
”Fungerar väldigt ojämnt och att kunna ladda ner musik, rörliga bilder och liknande är bara att glömma. Betalar oftast för betydligt större datamängd än vad som angetts, men det hjälper inte. Något annat än mobilt bredband går inte att få. Kan väl förstå snacket om marknadskrafter men tycker samtidigt att man i glesbygd är mer beroende av kommunikationsmöjligheter än i stadsmiljö. Bara löjligt att tro att man t ex ska kunna locka företag till landsbygden om man inte kan räkna med en fungerande uppkoppling. Kan tillägga att där jag bor, så är det enbart Telia som fungerar, så något val mellan operatörer finns inte.”
”Bor egentligen centralt, 5 km till centrum i Eslöv, 10 min till Lund, 20 min till Malmö och 40 min med bil till Köpenhamn. Vi har efter år av tjat lyckat komma upp i den oerhörda ADSL hastigheten på 4 Mbit, men får naturligtvis betala för 6-8.”
”Fick offert på 371 000 för att få fiber och bor 6 km från centrum i Gävle. Villaområde så det är inte ute i skogen långt från alla andra.”
”Vi betalde 278 i månaden för ett trådlöst fritt internett, hastigheten ligger under 5 mbps. En dag fick vi ett brev där det står att Telenor ” moderniserar” och därför ska vi från nästa månad betala 399 kr i månaden. En ökning på över 40%. Utan någon förbättring alls på hastigheten. Hur kan de ta mer betalt för samma låga hastighet och är det lagligt att öka prisen över 40%?”
”Hej Vi har Telia adsl eftersom Sölvesborgs kommun I sin dumhet inte byggt ut fibernätet till de som bor utanför själva tätorterna I kommunen. Fibern slutar ca 200 meter från vår tomtgräns och det verkar inte som de är intresserad av att bygga ut själva ”fiber cirklen” utan har nu beslutat att uppgradera fibern för de som är anslutna. I nuvarande läge är ADSL vårt enda alternativ den skall vara på 8 Mbit ner och 0,5 upp.”
Har du gjort SVT:s bredbandstest?
Vill du veta hur prisvärt ditt bredband är? Svara på några enkla frågor om ditt bredband och hjälp oss kartlägga hur det ser ut över hela landet.