Snusdosan kan vara hotad Foto: TT

Norge vill förbjuda snusdosor med ”topplock”

Uppdaterad
Publicerad

Snusdosan kan ligga pyrt till. I Norge har hälsominister Bent Høie nu lagt fram ett lagförslag där man vill förbjuda ”bjuddosan” som enligt utredningen kan göra produkten mer attraktiv för ungdomar. Samtidigt är en liknande utredning på gång i Sverige.

Med lagförslaget hoppas norrmännen att färre ungdomar ska börja snusa.

”Ett antal tobaksprodukter med ny design har kommit ut på marknaden de senaste åren, vilket bidragit till produktens ökande attraktivitet bland ungdomar”, skriver hälsodepartementet i lagförslaget som presenterades före påsk. Det förslaget bland annat berör är snusdosor med ett övre lock där använda prillor kan läggas.

På Swedish match är man inte imponerad av norrmännens förslag:

– När det gäller snus är det snart ingenting som förvånar längre. Både i Sverige och Norge ger EU:s tobaksdirektiv stor frihet till klok inhemsk reglering som säkerställer hög kvalitet och korrekt konsumentinformation, men i stället går en del politiker oändligt långt i att försöka försvåra för vuxna snusare att köpa sitt snus, säger Johan Wredberg, presschef på Swedish Match, till SVT.

”Orimligt”

– Det är orimligt att reglera snus utifrån cigarettens skadeverkningar. Bagerier omfattas inte av alkohollagstiftning trots att det är samma råvara som används till slutprodukten, fortsätter han.

Även i Sverige är en liknande utredning på gång.

– Vi har fått uppdraget att titta på neutrala förpackningar för alla tobaksvaror, säger Fredrik Lövkvist, utredningssekreterare i tobaksdirektivsutredningen, till SVT.

”Kan skapa en negativ bieffekt där snusare väljer att röka”

Forskare oroar sig för att förslaget kan göra att rökning återigen tar fart.

– Genom att ta bort fördelen som snusmärkena har genom utformningen av förpackningarna kan den här standardiseringen verka mot målet. Det kan skapa en negativ bieffekt där snusare väljer att röka, säger forskaren Karl Erik Lund till Dagbladet. Lund är verksam vid det norska institutet för forskning om konsekvenser av alkohol, nartkotika och tobak.

Men att det norska lagförslaget om att förbjuda det övre locket även skulle kunna bli verklighet i Sverige är långt ifrån säkert.

– Om utredningen kommer fram till att det finns ett behov så kan det innebära ett förslag om det, säger Fredrik Lövkvist, utredningssekreterare i tobaksdirektivsutredningen.

”Målet är att framställa oss som ett ansvarslöst företag”

Men även i denna fråga ställer sig Swedish match frågandes:

– Det är svårt att se meningen med förslag på att förbjuda oss hjälpa till att hindra att använt snus slängs i naturen, men om målet är att framställa oss som ett ansvarslöst företag fyller säkert förslaget sin funktion, säger Johan Wredberg, presschef på Swedish Match.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.