Vid studien testades minnesförmågan hos 9-12-åriga pojkar där hälften hade diagnosen adhd. Pojkarna fick höra ett antal meningar utan brus och sedan ett antal med brus.
Det visade sig då att pojkarna med adhd hade lättare att minnas vad de hört med brus. De kom ihåg fem procent mer med brus. Barnen utan adhd presterade däremot bättre utan brus.
Ljudet stimulerar hjärnaktivitet
Barn med adhd har låg grad av signalsubstansen dopamin, det ämne som styr aktiviteten i hjärnan. Forskarnas hypotes är att bruset verkar stimulerande för dopaminnivån, att hjärnaktiviteten ökar och att koncentrationsförmågan hos barn med adhd därmed ökar.
Enligt forskarna som ligger bakom studien, Göran Söderlund och Sverker Sikström, kan hyperaktiviteten hos barn med adhd bero på att de är understimulerade och att hyperaktivitet är ett sätt att få upp dopaminnivån.
Omkullkastar tidigare forskning
Tidigare forskning har visat att barn med adhd lättare störs av miljöer med mycket ljud och buller. De nya resultaten hoppas forskarna kan leda till att ljudmiljöer bättre anpassas för såväl barn med adhd som barn utan adhd.
?Jag tror inte att man kommer att sitta i klassrummen med hörlurar som brusar. Däremot kanske eleverna kan få större möjlighet att påverka hur deras ljudmiljö ska vara, säger Göran Söderlund till SvD.
Fakta om adhd
ADHD = Attention Deficit and Hyperactivity Disorder. På svenska ”uppmärksamhetsstörning med överaktivitet”.
Tre till sex procent av alla barn i skolåldern har adhd. Det är upp till fyra gånger så vanligt hos pojkar som hos flickor.
Symptomen varierar mycket och påverkas av ålder och av omgivande miljö. Diagnosen adhd omfattar svårigheter inom tre områden:
* hålla kvar uppmärksamhet
* kontrollera impulser
* vara lagom aktiv
Mer än hälften av de barn som har adhd i skolåldern fortsätter att ha symptom i 20-25 årsåldern.
25 procent av de vuxna med adhd får barn som har adhd.
Orsaken till adhd är inte helt känd, men genetiska faktorer har central betydelse.
Sjukvårdsupplysningen, Leva med adhd