Regeringen ska kalla till sig Skolverket, Skolinspektionen och polismyndigheten för att få svar på hur deras arbete kan stärkas för att säkra tryggheten i skolorna runt om i landet och få en gemensam lägesbild.
– Som en reaktion på det här avslöjandet så kommer jag och utbildningsministern idag att kalla till oss relevanta myndigheter för att ta till oss av deras analys om uppgifterna, säger Gunnar Strömmer till SVT Nyheter.
Skolor med gängskriminella
I Uppdrag Gransknings reportage ”Gängskolan” vittnar personal på skolor där gängkriminaliteten tagit sig om hur äldre kriminella bestämmer vilka skolor elever ska gå i – för att deras nätverk ska behålla kontroll över området.
– Skolan ska vara en trygg plats för lärande – inte en arena där kriminella krafter får fäste. Att lärare skräms till tystnad av elever med våldskapital, strategiskt placerade av kriminella nätverk, är fullkomligt oacceptabelt, säger Johan Pehrson i ett pressmeddelande från regeringen.
Rikspolischefen: ”Inte förvånad”
Rikspolischefen Petra Lundh anser att uppgifterna är anmärkningsvärda men att hon samtidigt inte är förvånad.
– Vi har sett hur de kriminella gängen rekryterar unga på nätet väldigt utstuderat och hänsynslöst så i den andan är jag inte förvånad, säger Petra Lundh till SVT Nyheter och fortsätter.
– Jag tror kanske att hela samhället behöver vakna, vi måste anpassa oss efter den situation vi lever i och vi ser ju att gängkriminaliteten, den organiserade brottsligheten har brett ut sig i hela samhället och särskilt på en plats som en skola där barnen ska kunna vara trygga, det är helt förfärligt.