Viagra för kvinnor upptäckt av slump

Uppdaterad
Publicerad

Ett piller som var tänkt att lindra depressioner har visat sig ha en helt annan effekt. Kvinnliga försökspersoner uppgav att medicinen inte hade någon effekt mot deras depressioner, däremot fick de ökad sexlust. Nu pågår arbetet med att ta fram ett kvinnligt Viagra.

Upptäckten gjordes av en tillfällighet. Den verksamma substansen, flibanserin, har vid djurförsök haft antidepressiva effekter.

Den tyska medicinjätten Boehringer Ingelheim inledde försök med människor, men resultaten var nedslående i ett avseende. Försökspersonerna tyckte inte att deras depressioner blev bättre, men kvinnliga försökpersoner upplevde en markant ökad sexlust.

5.000 kvinnor i försök

Boehringer starar nu försök med 5.000 kvinnor på 220 platser i världen för att utröna mer om substansens effekter på den sexuella lusten.

Företagets forskare är ännu osäkra på hur flibanserin verkar.

Doktor Charles de Wet, Boehringers medicinske chef i Storbritannien, säger att två av tio kvinnor upplever nedsatt sexuell lust. Orsakerna kan vara flera.

-Nedsatt sexuell funktion för kvinnor har inte bara med blodflöden att göra, det påverkas även av stimulering av särskilda områden i hjärnan som styr sexuell stimulans, säger Charles de Wet till Sunday Times.

Stimulerar hjärnan

Flibanserin verkar stimulera just de delar av hjärnan som har med känslor att göra, inklusive en del som kontrollerar sexuell upprymdhet.

-Målet med flibanserin är att få kvinnors sexuella lust tillbaka på normal nivå, säger de Wet.

Flibanserin kan inte bli ett kvinnligt Viagra i ett avseende. Pillren måste nämligen tas i flera veckor innan en effekt märks, till skillnad från Viagra som kan intas strax före sexuell aktivitet.

Boehringer Ingelmann hoppas få de kvinnliga potenspillren godkända i USA senast 2009.

Sexolog: Piller inte lösningen

Sexologer varnar dock för övertro på piller.

Den brittiska sexterapeuten Paula Hall säger att potenspiller inte kan lösa roten till problemet.

-Den största orsaken till låg sexlust är relationsproblem. Många kvinnor med låg sexlust har inget problem med att bli upphetsade. Lusten finns där, men de blockerar den, säger hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.